Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropa VS. Imigrační krize, třetí rok - Belgie

Již tomu bude tři roky od doby, kdy do bran Evropy zavítala tzv. imigrační krize. Tři roky, které v podstatě přetvořily politickou mapu v mnohých státech Evropy a změnily vztahy mezi členskými zeměmi EU.

Tři roky je zároveň dost dlouhá doba na nějaké analýzy, které imigrační krize přinesla.

My se v tomto článku zaměříme na Belgii. Konkrétně na to, jaké praktické problémy přináší soužití dvou různých kultur. V čem se to prakticky projevuje, a kam situace dále směřuje. Nutno podotknout, že řada níže popsaných problémů v dané zemi byla ještě před rokem 2015, ale díky současné krizi vše ještě více vykrystalizovalo.

 

PROBLÉM ČÍSLO 1. ŠATY

Velké problémy začínají tam, kde ty malé přehlížíme.

"Šaty dělají člověka," zpívá se v jedné písni Voskovce, Wericha a Ježka. A první dojmy si o lidech utváříme i díky jejich outfitu. Zde se ani nemusí jednat o nějaký markantní problém. Každý si může chodit oblečen jak chce, kdy chce. Je jedno jestli jiná kultura půjde po ulici v jiné části světa a bude mít místo kalhot sukni, pokud to zrovna neohrožuje mravy či zákony majority daného státu.

Přesto to ale v Belgii na jeden problém ukazuje. Muslimské obce neváhají u svých členů podporovat nošení tradičních muslimských oděvů, což navíc odměňují finanční částkou pro ty, kteří tak činí. Samotný princip ekonomického příspěvku pro určitou část populace za to, když se bude lišit od té zbývající, jde proti multikulturní politice Belgie, protože... pokračujeme problémem číslo 2.

 

PROBLÉM ČÍSLO 2. MUSLIMSKÁ GHETTA

Ulice v Molenbeeku.

Už Machiavelli ve svém slavném Vladaři píše, že v případě dobytí území se mají obyvatelé nevěrní novému pánu přesunout a jednotlivě rozmístit do oblastí oddaných panovníkovi. To se samozřejmě neděje, čímž v jednotlivých oblastech Belgie vznikají ghetta, která jsou zdrojem celé řady problémů.

Jedno z nejznámějších takových ghett je v Molenbeeku, který se potýká s konzervativní formou islámu zvanou jako Wahhábismus.

Jde o oblasti, kde se všechny zde vypsané problémy kumulují a vytváří tak líheň radikalismu. Tedy toho, co by se na žádné půdě evropského státu dít nemělo. Vždyť i právě zmíněný problém s oblečením zde narůstá do obludných rozměrů, kdy ženy v kalhotách a s výstřihem jsou při průchodu problémovou oblastí osočovány, uráženy a policie nedoporučuje, aby se tamní oblastí po setmění samostatně pohybovali.

Uvnitř ghett nepanuje žádná kontrola. Lidé uvnitř nich nejsou motivování dále se vzdělávat a začleňovat se. Za cokoli špatného může kultura, co je u moci a tu minorita nikdy podporovat nebude. Nepřátelství tak přechází na další generace a zadělává se tak i na větší budoucí problémy.

Uvnitř státu tak roste svět, který se nechce řídit zákony dané země a žije si podle svého, často pro nás zcela jiného uvažování, které je zde podporováno odlišným náboženstvím.

 

PROBLÉM ČÍSLO 3. OSLAVY SVÁTKŮ

Další "malý" problém, který ale v praktickém životě velice stěžuje život ostatním obyvatelům, je v praxi oslava muslimského svátku: Ramadánu. Jde o období, které v roce 2018 připadá na 16. květen až 14. červen, v průběhu něhož se muslimové jinak chovají, jinak přistupují k práci i svému volnému času. A nejde jen o dospělé muslimy, ale i o děti. Návštěva škol, práce, noční klid, to vše se obrací vzhůru nohama a v praxi se tak ukazuje, jak komplikované je pro stát vůbec fungovat v takto nábožensky a společensky rozděleném prostředí.

Po celé Belgii je tak celá řada nemuslimských rodin, která musela opustit své domovy, protože kvůli hluku, který například během oslav Ramadánu muslimové vyvolávali, se jejich soužití s nimi stalo neslučitelné s jejich osobním a profesním životem.

Tím prakticky selhává i samotný stát jako ochránce starých zvyků a původního způsobu života, když nedokáže svým občanům zajistit takové podmínky, v nichž fungovali jejich dávní i nedávní předci. A prohlubuje se tím krize, která vyvstává z multikulturní nekriticky přijímané politiky.

 

PROBLÉM ČÍSLO 4. NEJISTOTA DOMOVA

Běžná městská belgická ulice.

Další praktický problém, který přerůstá k ad absurdum se týká samotného majetkového vlastnictví. Všichni známe pořekadlo: můj dům, můj hrad. V Belgii ale toto pravidlo pomalu přestává platit.

Prakticky došlo k následujícím událostem: rodina si odjela na dovolenou. Po návratu domu zjistila, že se do jejich domu někdo vloupal a nyní tam žije se svou rodinou. Jde právě o imigranty. Přivolaní policisté si celou záležitost zapisují a prozatím uzavírají s tím, že nejsou kompetentní toto řešit, a že vlastník daného domu má zatím přespat jinde. Člověk tak přichází i o jistotu svého osobního vlastnictví a zároveň i víru ve stát, který má mu tyto práva zajistit, jak před ještě několika léty.

Tím stoupá rozdělenost ve státě, nenávist k soudobé politice a upínání se k politikům, kteří jsou spíše populističtí. Kam tento problém poroste si řekneme v posledním bodě.

 

PROBLÉM ČÍSLO 5. NEJISTOTA BUDOUCNOSTI

Současný Brusel.

Pokud je nejistá přítomnost, je nejistá i budoucnost. Samotná Belgie (a nejen ta) stojí teprve na počátku budoucích problémů, které již začínají ovlivňovat nejen regionální, ale i globální politiku.

Výše jsme si zmínili čtyři body. Jen čtyři praktické problémy, které v počátku mohou nezúčastněným připadat triviální, ale právě od nich vše přerůstá do obludných radikálních rozměrů, které zapříčiní doslova bezpečnostní regresi státu kamsi do dob temna.

My dnes se nebojíme chodit sami ven, ať ve dne či v noci. Přičemž to bereme za naprosto samozřejmé. Jenže samozřejmost to není. Tuto bezpečnost jsme si vypěstovali za stovky let zkušeností uvnitř našeho národa. A pokud o tuto bezpečnost přijdeme, jednou naši potomci budou brát za naprostou samozřejmost, že ven nikdy nepůjdou sami a beze zbraní.

I samotný Řím nezanikl za jednu generaci. Ten úpadek byl pozvolný. Lidé si postupně přivykali na nový životní standard, až najednou neměli kanalizaci, zdroje pitné vody a neuměli číst a psát, protože při řešení běžných životních problémů na toto neměli čas. A právě to je dnešní riziko pro civilizace. Že společnost nemusí vždy kráčet za světlými zítřky, ale naopak upadat do temnoty s představou, že zítra bude líp.

 

mnou vytvořené články na podobné téma:

Syřany do východní Evropy po vesnicích

Muslimové v Evropě: současná náboženská a kulturní problematika očima vybrané historie

Jak multikulturalismus vysává Evropě duši

 

Autor: Ondřej Bezouška | úterý 6.3.2018 11:11 | karma článku: 42,16 | přečteno: 2443x
  • Další články autora

Ondřej Bezouška

Bílá smrt: krátkometrážní film ze světa Čapkovy Bílé nemoci

Jak vypadá svět Bílé nemoci desítky let po Galénově smrti? I sešli se filmoví tvůrci a začali realizovat svou vizi světa. A vy nyní můžete nakouknout do jejich práce.

19.2.2020 v 15:15 | Karma: 4,92 | Přečteno: 176x | Diskuse| Kultura

Ondřej Bezouška

Deset let poté, co se v Budějovicích lidé málem ušlapali

Očité svědectví účastníka, který tam tehdy byl a vše zažil na vlastní kůži. V to dubnové odpoledne roku 2009, kdy rádio KISS Jižní Čechy házelo z plošiny padesátikorunové poukazy do davu, který se skoro ušlapal.

8.1.2020 v 17:17 | Karma: 23,13 | Přečteno: 649x | Diskuse| Společnost

Ondřej Bezouška

Evropa včera, dnes a zítra: Aneb co náš kontinent zřejmě potká

Evropa vždy byla jako sud střelného prachu. Asi to ani nevnímáme, ale jako Evropané žijeme v naprosto úžasné a málokdy v minulosti prožívané době.

3.1.2020 v 15:15 | Karma: 23,07 | Přečteno: 709x | Diskuse| Politika

Ondřej Bezouška

Genderová vyváženost, aneb cenzura ve jménu rovnoprávnosti

Je tomu nějaká chvíle, co jsem si přečetl na idnesu článek s názvem: "V Barceloně si už děti nepřečtou Karkulku ani Růženku. Jsou moc sexistické", který je doufám jedna velká kachna. Protože pokud ne, tak čtěte dál...

12.4.2019 v 13:13 | Karma: 36,88 | Přečteno: 1161x | Diskuse| Politika

Ondřej Bezouška

Brexit: celoevropská krize

Proč je reálnější tvrdý Brexit, nebo jeho odklad, než měkký Brexit? A proč je pro EU lepší, aby Britové trpěli? O tom a více se dočtete zde...

9.2.2019 v 13:13 | Karma: 15,86 | Přečteno: 519x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Neodstoupím, řekl Sánchez po kauze manželky. Zlepšeme politickou kulturu, vyzval

29. dubna 2024  12:41

Španělský premiér Pedro Sánchez oznámil, že demisi nepodá. Zvažoval ji s ohledem na kauzu, v níž je...

Za výbuchy ve Vrběticích stojí Rusko. NCOZ kvůli nespolupráci kauzu odložila

29. dubna 2024  11:12,  aktualizováno  12:31

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) odložili případ výbuchů skladů...

Ministr Rakušan vystoupí na tiskové konferenci. Promluví mimo jiné o migraci

29. dubna 2024  12:20

Přímý přenos Ministr vnitra Vít Rakušan promluví na pondělní tiskové konferenci o aktuálních tématech. Vyjádřit...

Většina práv jako u manželů a přiosvojení dětí. Pavel podepsal zákon o svazcích LGBT+

29. dubna 2024  12:07

Stejnopohlavní páry budou moci od příštího roku uzavírat partnerství s většinou práv, jaká mají v...

  • Počet článků 19
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2059x
Dokumentarista, aktivně činný v kultuře se zájmy o historii, film a tajemno. 

Zakladatel dokumentárního spolku Paranormal tým z.s., který najdete na www.paranormaltym.cz a orientuje se na tvorbu dokumentů záhadologického a historického charakteru. Veškerá tyto videa můžete vidět i na youtube kanálu tohoto spolku.

Na blog.idnes.cz je aktivní od května 2017, kam přispívá svými názory, ovlivněnými studiem zmíněné historie a zkušenostmi. Dočíst se tak můžete, jak témata politická, tak i záhadologická z aktivní činnosti spolku Paranormal tým z.s.

Dále Ondřeje Bezoušku naleznete:
- facebooková stránka Paranormal týmu
- youtube kanál Paranormal týmu
- web Paranormal týmu
- instagram Paranormal týmu
- Google+ Paranormal týmu
 

Seznam rubrik